BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Geros mintys #9. 9 mitai apie (pirmojo) darbo paiešką baigus studijas

Šiandien noriu paliesti aktualią temą, kuri nesusijusi merginų viliojimu, bet susijusi su asmeninėmis pastangomis ir tobulėjimu. Dalinuosi straipsniu iš www.reziume.lt karjeros portalo, kuris užsiima darbo skelbimų talpinimu. Straipsnio tema - darbo paieška po studijų, kas laukia ir ko tikėtis.
***

Baigęs bakalauro studijas universitete, buvau nusiteikęs ir pasiryžęs parodyti pasauliui, iš kur kojos dygsta. Daugmaž žinojau, kokio darbo siekiu, kaip tai noriu susisieti su ką tik baigtomis studijomis. Be to, prieš tai jau buvau šiek tiek dirbęs Lietuvoje bei užsienyje, tad jaučiausi pakankamai tvirtai, kad pasiekčiau savo tikslą ir gaučiau svajonių darbą. Taigi vieną dieną pasiraitojau rankoves ir kibau į darbo paieškas. Aplankiau daugybę karjeros portalų, perskaičiau šimtus darbo skelbimų, dalyvavau keliolikoje pokalbių ir galiausiai man pasisekė… po pusės metų paieškų. Per tą laiką aktyviai bendravau su grupės ir kurso draugais, kurie buvo atsidūrę tokioje pačioje situacijoje, kaip ir aš. Apibendrinęs mūsų patirtį, dalinuosi 9 klaidingais įsitikinimais apie darbo paiešką po studijų.

1. Populiari specialybė garantuoja atitinkamą darbą.

Deja, negarantuoja. Dar gerai, jei ta specialybė tai „vadyba“, o ką daryti baigusiems „leidybą“? Eiti leisti knygų ir žurnalų? Labai svarbu suvokti, kad universitete įgyta specialybė yra tiesiog tvirtas žinių pagrindas, nuo kurio galima atsispirti, bet darbo norimoje srityje neužtikrina.

2. Darbdaviai ką tik mokslus baigusių studentų laukia išplėtę rankas.

Maniau, kad laukia, bet pasirodo, kad ne visai taip. Mano draugai, kurie studijų metu nedirbo, iš darbdavių vis išgirsdavo pastebėjimų: „tai tik mokeisi?“. Tai leisdavo suprasti, kad besimokydami universitete jie turėjo suspėti įgyti ir metus kitus solidžios darbo patirties. Darbo patirties trūkumą galima kompensuoti jaunatvišku entuziazmu, bet ir tai ne visada padeda.

3. Darbą pavyks rasti netrukus.

Reikia nusiteikti, kad darbo paieška tikrai gali užtrukti (ir turbūt užtruks) kelis mėnesius. Jeigu ieškoma specifiškesnio darbo – tai ir ilgiau. Mano atveju - trokštamą darbą gavau po pusmečio. Nemažai kurso draugų, neradę darbo Lietuvoje, išvyko į užsienį.

4. Reikia turėti kelis metus darbo patirties.

Ot ir nereikia. Tai yra, ir reikia, ir nereikia. Į aktyvių pardavimų darbo pozicijas (jeigu jauti tam pašaukimą), gali priimti ir be patirties, jei tik esi ryžtingas, moki malti liežuviu ir esi drąsus.

5. Darbo patirties visai nereikia.

Vis dėlto truputį reikia. Darbdaviai labai teigiamai žiūri net ir į menkiausią patirtį studijų metais. Tad čia patarimas visiems dar besimokantiems – jei tik yra galimybė, darbą bent jau vasarai susirasti bus ne pro šalį (tinka ir per Work&Travel programą įgyta patirtis dirbant JAV). Ir tai kur kas geriau negu bandyti meluoti ir įrašyti neegzistuojančią darbo patirtį.

6. Darbą galima gauti tik per pažįstamus.

Pažįstami gali rekomenduoti įmonę ar kokią laisvą vietelę, tačiau vertę įrodyti teks pačiam.

7. Darbas ateis savaime, tereikia užsiregistruoti keliuose darbo paieškos puslapiuose.

Svarbi gyvenimo pamoka: savaime niekas neatsitinka. Net ir užsiregistravus karjeros portale bei įkėlus savo CV, reikia nesustoti ir ieškoti toliau.

8. Pirmasis darbas bus nuobodus ir mažai apmokamas.

Nebūtinai. Taip, sėkmės faktorius čia įsipainiojęs, tačiau geriausiai čia tiktų posakis „kas ieško, tas randa“. Vienas mano pažįstamas gavo darbą reklamos agentūroje ir, nors pradėjo nuo žemiausio laiptelio, savo pastangų dėka labai greitai pakilo iki skyriaus vadovo. Be to, iš patirties žinau, kad darbas nuobodus būna tada, kai dieną pradedi su mintimi, kad kuo greičiau ji baigtųsi. Tada net ir iš šalies tobulas darbas gali būti tikras akmuo po kaklu.

9. Reikia nenuleisti per žemai kartelės ir ieškoti tiktai savo svajonių darbo.

Du žodžiai, šešiolika raidžių – lūkesčių valdymas. Lygiai taip pat kaip nereikia baigus finansų apskaitą ieškoti kroviko darbo, taip ir neverta iškart svajoti apie šiltą analitiko vietelę Lietuvos banke. Jeigu konkreti sritis tikrai domina, nereikia spjauti į žemesnio laiptelio darbo poziciją pabandymui, nes gal ta sritis išties ne tokia jau ir patraukli? Kita vertus, nuoširdžių pastangų ir atkaklaus darbo dėka, tik nuo tavęs priklauso, kiek ilgai dirbsi tam tikroje pozicijoje.

Skyrelyje Geros mintys atsiranda tavo parašytas įrašas įdomia ir aktualia tema. Pasidalink savo mintimis su visais. Daugiau apie tai – skiltyje „Prisidėk prie No Girls Allowed“.

Patiko (8)

Rodyk draugams

komentarai (2) | “Geros mintys #9. 9 mitai apie (pirmojo) darbo paiešką baigus studijas”

  1.   U rašo:

    Labiausiai norėčiau akcentuoti paskutinį punktą. Kiek teko susidurti, dauguma kątik baigusių studijas įsivaizduoja labai daug mokantys ir mano, kad iškart turėtų gauti kone vadovo poziciją su didžiule alga. O taip tikrai nėra, jiems dar oooj kiek daug reikia išmokti. Tad svarbiausia nebijoti pradėti nuo žemiausio laiptelio - jei košės galvoje yra, tai aukščiau pakilsi greitai, o įgytos žinios tik padės. Nes dirbdamas asistentu, pardavimuose ir pan. daug sužinai apie įmonės siūlomas paslaugas, struktūrą - viską, kas tikrai praverčia pakilus karjeros laipteliais aukštyn. Svarbu negalvoti, kad įsidarbinti asistentu ir pan. “ne lygis”.

    Beje, vis dar studijuojantiems taip pat labai geras dalykas - praktika. Vasaros metu, jei nepavyksta susirasti darbo, visada galima prašytis praktikantu į įmonę - jei gerai pasirodysi yra nemenkas šansas, kad liksi. Jei ir ne iškart (ne visada gi yra laisvų etatų), tai vėliau, kai jiems reikės žmogaus tau gali paskambinti pirmajam.

  2.   dollie rašo:

    Taip pat geras įrašas šia tema : http://www.kernius.net/kodel-jauni-zmones-neturi-darbo-ir-ka-daryti-kad-tu-ji-visuomet-turetum.

Rašyk komentarą